2013 Board of Directors

Phil Precht- ConocoPhillips

Charlotte Bollinger – Bollinger Shipyards

Robert Naquin – Capital One

Henri Boulet – LA 1 Coalition

George Terrebonne- The Seafood Shed

Ronald Blanchard

Anne Perry

Amy Martinez – Entergy

Dr. James Peltier

Otto Candies – Otto Candies

King Milling – America’s WETLAND

Sidney Triche – Triche & Doverspike

Brent Duet – HNTB

Al Cheramie – C&G Marine

Chett Chaisson- Greater Lafourche Port Commission

Joseph Tom Butler

Brian W. Larose – Real Estate Appraiser

Nicholas Matherne- Terrebonne Parish Government

Kerry St. Pe – BTNEP

Mark Bourg – Coastal Bank

Mike Plaisance – Plaisance Dragline

Joseph Picciola- Picciola and Associates

Charles C. Theriot- Charles C. Theriot, CPA

Hugh Caffery- Valentine, LLC

David Duplantis- Duplantis Design Group

John Curren – Curren & Landrieu

Berwick Duval – Duval, Funderburk, Sundbery, Lovell & Watkins

Vic Lafont – SLEC

Crystal Chiasson- Lafourche Parish

Lin Kiger – Lafourche Chamber of Commerce

Jane Arnette- South Central Industrial Association

Tre Wharton- CK & Associates

Monroe Howell, DDS

Kathy Benoit – Thibodaux Chamber of Commerce

Clifford Smith – T. Baker Smith

Norm Duplantis

Morgan Wolf – LOOP

Ed Landgraf – Shell E&P

Lynn Pierce – Theriot, Duet & Theriot

Brian Cheramie – Gilbert Cheramie Boats

Dan LeBlanc – LeBlanc & Associates

Jerry Gisclair – KLRZ

Reggie Melancon

Lloyd Songe – Terrebonne Wireline

John J. Plaisance II – J. Wayne Plaisance

Jack Moore – Terrebonne Parish School Board, TLCD

Lori LeBlanc- Lori LeBlanc, LLC

Eric Bollinger- Bollinger Shipyards

Jay Caillouet – Caillouet Land Corporation

Benny Cenac – Cenac Towing Company

Ted Falgout – Ted M. Falgout and Associates

Windell Curole – South Lafourche Levee District

Joe Leonard – Cajun Trucking/GIS

P. Albert Bienvenu, Jr.

Jac Culver -The Allan Company

Dr. John J. Jones – Jones Dermatology

Shelly Maples Landry – Sureway Supermarket

Cathy Norman – Edward Wisner Donation Advisory Council

Alexis Duval – Bourgeois Bennett CPA

J.J. Buquet III – Buquet Distributing

Dionne Chouest – Edison Chouest Offshore

Hank Danos – Danos & Curole

Mervyn LeBlanc – LeBlanc & Associates

Dan Duplantis – Raceland Raw Sugars

Tim Allen – Apache Louisiana Minerals

Boysie Bollinger – Bollinger Shipyards

Jerome Zeringue

Leonard J. Chauvin

Archie Chiasson III- Lafourche Parish CZM

Peggy Terrebonne- Southern Guard Service